B12

Eylül 21, 2011

Sirtini günese vermisti, ki bu sasilacak sey degil; bundan evvel de pek cok kisiye pek cok sey verdigi olmustu…

Yakin bir dosta onlarca minik sir mesela.. Cuma günlerinin aranan elemani topal amcaya üc-bes lira.. Babasinin cani cigeri yesil bitkilere o mavi sey ile litrelerce su.. Kapiciya -ki baskalarina ondan bahsedecegi zaman, apartman görevlisi demeyi yeglerdi, bu nasil bir celiski idi- ekmek almasi icin bozuk para, terziye kumas, kasaba kemik, adama hediye, kitaba sevgi, kitaba isim, kitaba ayrac, kitaba cok sey

Verdikce cogaldigini düsündügü zamanlardi o zamanlar, sirtini günese vermedigi zamanlardi o zamanlar.

Bu zamanlar ise; gölgesi önünde en uzun hâliyle. Kendini bise sanamayacak denli yorgun. Kendinden bise umamayacak raddede. Rendeyle havucu bulusturacak gücü dahî yok bedeninde. Ruhuna deginme bile.. Kendi etmis kendi bulmus, kendi deyimiyle. Ona neymis baskasinin deyiminden, tek bilenmis o, hep bilenmis. O zamanlar öyle söylermis. Simdi cok bilen cok yanilir dermis, dervis ve ölüm adli kitabi cok severmis, pek severmis ama ona sahip degilmis. Tipki sahip olmadan delicesine sevdigi niceleri gibi.. Kasaba gibi, ciftlik gibi, iran kedisi ve shrek gibi. Görmeden sevilen  olur da, dokunmadan sevilen olamaz mi? Olur tabi, neden olmasin ki? Hem sarkisi bile var; olamaz mi? Olabilir.

Bunlar baska meseller, gazeller, methiyeler, ugruna yaşlar dökülesi yaslı misaller..

Sirti güneste artik ve küstü âleme. Elaleme sustu, icine döndü. Kabugunun ic yüzünü boyadi alli-morlu, tam ortasina gerdi bordürü. Kabugunun dis yüzünü sorma cüretini gösterene gösterdi zumzugu. Sirti günese dönük cünkü romatizmasi var ve sicak ona iyi gelir, sicak ona sefkat verir, günes isigi depresyona birebir..

Masallari anlatti kendine, gökten düsmedi elma veya limon. Yerden bitmedi karpuz veya kabak. Arz ve ars ona gizli kaldi, yaklastikca uzaklasti. Beklemese iyiydi ya, ögrenmesi zaman aldi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s